پروتکل های کنترل تماس های شبکه (voip)/ معرفی پروتکلh323

به نام خدا

پروتکل H323 پروتکلی است از مجموعی از پروتکلهاست

 H . 323 به عنوان استاندارد رسانه ای سازمان بین المللی ارتباطات (  ITU)   برای انتقال صدا و تصویر از طریق پروتکل اینترنت استفاده می شود .

استاندارد H .323 چندین پروتکل از جمله Q.931 ( برای سیگنالینگ (، H.245 ( برای تبادل پیام ) و RAS[12] ( برای کنترل نشست ها) را ترکیب می کند .

H .323 اولین استاندارد در آدرس دهی کنترل تماس ها در VOIP است که تمامی دروازه های صدای (VOICE GATEWAY)شرکت سیسکو از آن پشتیبانی می کنند .

حتی در سگنالینگ های سیسکو بین گیت وی و گیت کیپر ها در سیسکو هنوز این پروتکل عوض نشده و جایگاه خود را دارد. یا سانترال های پاناسونیک به علاوه پروتکل اختصاصی خود این پروتکل را در مدل های قدیمی تر حمایت می کردند.

البته هنوزه هم کاربرد آن در ارتباطات بین گیت وی و گیت کیپر هاست و مسلما کسی که خواسته باشد دیباگ شبکه های قدیمی را به عهده بگیرد باید این پروتکل را بشناسد.

به شکل زیر نگاه کنید:

H323 پروتکل

H323 پروتکل

در سمت چپ تصویر می توان لایه کاربرد را در نظر گرفت که سخت افزار ها در آنجا به ترنسلیشن کدکها مشغولند و چند پروتکل در آنجا مشغول کار است.

پروتکل H245:که سیگنالینگ های برقراری تماس با این پروتکل رد و بدل می شود.

H225RAS: این پروتکل صرف جهت ارتباط گیت وی ها و گیت کیپر هاست.

پروتکل RTCP : برخلاف باور عمومی که این پروتکل را پروتکل برقراری ارتباط می دانند ، این پروتکل فقط کار آمار گیری را بر عهده دارد مثلا چند پکت ارسال شده ، چند پکت دریافت شده و زمان مکالمه و… یعنی می توان هنگامی که QOS  را اجرا می کنیم ابتدا به پروتکل RTP پرایوریتی بدهیم ولی به این پروتکل در صدی از پهنای باند را اختصاص بدهیم.(عملا نبود این پروتکل مشکلی برای ارتباط ایجاد نمی کند)

پروتکل H225: بعد از قبول درخواست تماس از طرف مقابل این پروتکل شروع به کار می نماید و FEATURE ها را رد و بدل می کند.

در نهایت هم ارتباط بااینتر فیس ها برقرار میشود.

در مثالی که در زیر دیده می شود دقت کنید

H323 PROTOCOL

توضیح پروتکل H323

 

پس از درخواست شماره از گیت وی A این در خواست با گیت کیپر توسط پروتکل H225 RAS در میان گذاشته می شود.گیت کیپر نیز اطلاع را به طرف مقابل تماسB‌ میدهد.و مواردی از جمله پهنای باند، کدک و… را چک می کند.درصورت OK‌ بودن وضعیت اجازه را به گیت وی می دهد که باپروتکل H225 ارتباط دو گیت وی با هم برقرار شود.سپس از طریق پروتکل H245  شماره از گیت وی مورد نظر درخواست شده و اجازه ارتباط صادر می وشدو در انتها مدیا صوتی شما از طریق پروتکل RTP دو طرفه برقرار می شود.

پروتکل H323

توضیحاتی در مورد پروتکل H323

 

به عنوان مثالی دیگر در شمای بالا معلوم می شود که در لایه کاربردی اطلاعات به سه دسته تقسیم می شوند .اطلاعات برنامه های کاربردی که برنامه هایی از جمله برنام های فکس و … به عهده دارد  ، مدیریت مدیا کدکها و سیگنالینگهای RTP ,RTCP  را بعهده دارد و مدیریت پایانه ها که مدیریت ارتباط گیت وی ها و گیت کیپر ها را به عهده دارد.

در لایه بعدی مشخص می وشد که کدام پروتکل با چه نوعی (TCP OR UDP)  ارسال شود و سپس روی IP بسته ها ارسال می شود

دسته: آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.