مایکروویو (microwave) چیست

به نام خدا

آنتن

مایکروویو

مایکرویو : امواجی که دارای طول موج بسیار کم و فرکانس ها بسیار بالا کار می کند .

در همه این در مایکرویو بحث سر این است که ارتباطات فراتر از شهر را فراهم می نماید که به محض گرفته شدن صفر وارد تجهیزات مایکرویو می شود که بستر خارج شدن از ارتباطات منطقه ای در مایکرویو صورت می گیرد .

این انتقال در سه فرمت خاص صورت می گیرد :

۱- انتقال از طریق امواج رادیویی : که فرمت معمول تری می باشد . در این فرمت از سیستم های فرستنده رادیویی استفاده می شود که معمولاً در فرکانس بالاتر از GHZ 2 کار می کند توجه شود هر چه فرکانس بالاتر باشد فضای انتقال امن تر خواهد شد .که البته تخصیص فرکانس توسط سازمان های داخلی و خارجی صورت می پذیرد و برای استفاده از هر فرکانسی محدودیت وجود دارد .

از مزایای انتقال از طریق امواج استفاده از دکل هایی با ۵۴ متر ارتفاع می باشد .نصب شدن دیش ها در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین که امنیت فوق العاده ای را به همراه دارد .

مجرای انتقال این امواج شبکه مایکرویو در کشور می باشد .

از معایب این فرمت انتقال, چهره به چهره بودن دیش ها و در یک راستا بودن آنها می باشد که کار فوق العاده ای مشکل می باشد.

 اثرات نامطلوبی که تغییرات آب و هوایی روی این امواج می تواند داشته باشد که این, به خاطر انسکار یافتن امواج در اثر عبور از دو محیط با ضریب شکست متفاوت می باشد . که در فرکانس بالا ایمنی این امر افزایش می یابد .

بین فرستنده و گیرنده در سیستم های رادیویی باید اختلاف فاز و فرکانس وجود داشته باشد که از تداخل جلوگیری به عمل آید که این اختلاف فرکانس حداقل ۳۴MHZ می باشد .

مایکرویو در یک لینک کشوری مثل دانه های زنجیر به هم پیوسته اند و از نظر بحث امنیتی و ایمنی از اهمیت فوق العاده ای برخودار است.

 به عنوان مثال اگر در مرکز مایکرویو شهرستان نیشابور مشکل ایجاد شود در ارتباطات شرق کشور اختلال ایجاد می شود . با توجه به این بحث و هزینه بر بودن آن بخش خصوصی در این بخش فعالیتی ندارند.

هر رادیو صرف نظر از شرکت سازنده آن که تنوع زیادی دارد. (شرکت های سازنده آمریکایی- ژاپن- استرالیا-آلمان- فرانسه و سوئد).

که از دو بخش فرستنده و گیرنده تشکیل می شود. که فرستنده وظیفه ارسال دیتارا به عهده دارد و گیرنده شامل مداراتی است که سیگنال دریافتی را تقویت می کند.

Feeder :  کابل هایی هستند از آلیاژهای خاص ، نقره و طلا که رابط بین دکل و رادیو می باشد که وظیفه آن ها این است که سیگنال های ارسالی و دریافتی را جابه جا می کند .

۲- ارتباطات موبایل (BTS) :  مرکز اصلی نقل دیتا در شبکه موبایل

تمام ارتباطات موبایل سطح شهر وارد مایکرویو می شوند و فرکانس استفاده شده M (900-800) می شود که با توجه به اینکه موبایل نسل چندم می باشد متغیر می باشد .

۳- فیبر نوری :  ابزار انتقال برای ارتباطات بین شهری می تواند باشد که بستر بسیار مناسبی را برای انتقال امواج را فراهم می نماید.

فیبر نوری در راستای بهینه شدن ارتباطات گام برمی دارد .پهنای باند فوق العاده ی آن مجال گسترده ای را برای انتقال اطلاعات به کار می گیرد. از زمانی که فیبر نوری به عرصه ارتباطات وارد شده است حجم اطلاعات دیتا چند برابر شده است .

توجه شود که برای راه اندازی رادیو مشکلات عدیده ای از قبیل دکل Feeder و دیش و آنتن وجود دارد. اما بعد از راه اندازی شدن فیبر مشکل خاصی وجود ندارد ,استفاده های بسیار زیادی دارد و جایگاه انتقال اطلاعات را بسیار بالا می برد. راندمان کار را افزایش می دهد و نیازی به تقویت کننده ندارد.

از معایب فیبر ضعف آن در برابر مشکلاتی است که انسانها به وجود می آورند.

سیستم های تغذیه ای نیز در مرکز مایکرویو وجود دارد که برای تأمین ولتاژ مورد نیاز در مرکز به کار برده می شود .

رابطه ی مایکرویو و :STDشارژینگ برداری راه دور به STD (مرکز راه دور) می باشد و ارتباط بین STD و مایکرویو توسط کابل های ۲M انجام می شود.

 اولین مکان دریافت و آخرین نقطه ارسال دیتا مایکرویو می باشد .

 

دسته: آموزش

4 پاسخ به مایکروویو (microwave) چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.