فیزیک لیزر و فیبر نوری

مقدمه : با توجه به رشد روز افزون تولید علم و دانش نیاز به افزایش سرعت وحجم تبادل اطلاعات هم بیشتر شده است. در این راستا لیزرو فیبرنوری از فناوری هایی هستندکه می توانند با ارائه پهنای باند بیشتر این امکان را فراهم کنند.

پیشرفت لیزر به عنوان یک منبع نوربسیار قدرتمندوهمدوس و فیبر نوری به عنوان  خط انتقال پرسرعت باپهنای باندعریض ، فاکتورهای جدیدی ازتکنولوژی را برای انسان به ارمغان آورده اند.  بدیهی است که بکارگیری گسترده و استفاده بهینه از محصولات جدید نیازمند شناخت علمی ، آگاهی از نحوه بکارگیری و بالاخره اطلاع از نحوه تاثیر عوامل محیطی برکارکرد کوتاه مدت و دراز مدت آنها می‌باشد.

باوجود اینکه مخابرات نوری هنوز درحال تکامل است ،تکنولوژی لیزرو فیبرنوری به اندازه کافی تکامل یافته وکتابهای زیادی درباره آنها نوشته شده است. خیلی ازاین کتابها درمحتویات نظری وریاضی خود وارد جزئیات شده اند. برای یک فرد تازه کارممکن است سطح این کتابها بیش ازحد مشکل باشد . جزوه حاضر ضمن آنکه برای خواندن اطلاعات مفید و لازم برای آموزش ، طراحی وکاربالیزرو فیبرنوری را ارائه می دهد بنا داردکه آسانترباشد. نتایج نظری وریاضی مهم بدون آنکه با اثباتهای طولانی همراه باشند داده می شوند و هر وقت که مناسب باشد نتایج به زبان فیزیکی توضیح داده می شوند. مطالب ارائه شده براساس سر فصلهای موردنیاز دوره های ضمن خدمت مرکزآموزش شرکت مخابرات ایران کد ۱۲۰۰۲۰۳تهیه و تدوین شده است و یک جزوه مقدماتی فیزیک لیزروفیبرنوری است و نیازی به داشتن زمینه فبلی در مورد آنها وجود ندارد . فقط ساده ترین مفاهیم ازجبر و هندسه برای توضیح مشخصات فیزیکی لیزروفیبر نوری مورد استفاده قرارمی گیرند.

سازمان جزوه با خواص نور وبرهمکنش آن با ماده در فصل اول شروع می شود . درفصل دوم لیزرومنابع نوری در مخابرات موردبررسی قرارگرفته اند . این کار اجزاء سیستم های مخابرات نوری را مشخص و برای مطالعه تک تک آنها در فصلهای بعدی ایجاد انگیزه می کند . در فصل سوم مروری براصول موجبرهای فیبرنوری وساختارکابلهای آن ودر فصل چهارم تلفات درفیبرنوری و در فصل پنجم آشکارسازهای نوری ودرفصل ششم مالتی پلکس طول موج ومیکروویو نوری ودرفصل هفتم تکنولوژی ساخت فیبرهای نوری مورد بحث و بررسی قرارگرفته اند.

برای دانلود مقاله به صورت ورد اینجا را کلیک کنید

 

 

دسته: آموزش

3 پاسخ به فیزیک لیزر و فیبر نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.