فیبر نوری

فیبر نوری:
فیبرنوری یک موجبر استوانه‌ای از جنس شیشه یا پلاستیک که دو ناحیه مغزی و غلاف با ضریب شکست متفاوت و دو لایه پوششی اولیه و ثانویه پلاستیکی تشکیل شده است .
بعد از اختراع لیزر در سال ۱۹۶۰ میلادی ایده بکارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شکل گرفت.خبر ساخت اولین فیبر نوری در سال۱۹۶۶ همزمان در انگلیس و فرانسه با تضعیفی برابر اعلام شد که عملاً در انتقال اطلاعات مخابراتی قابل استفاده نبود تا اینکه درسال ۱۹۷۶ با کوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی به شدت کاهش داده شد و به مقداری رسید که قابل ملاحظه با سیم‌های کواکسیکال مورد استفاده در شبکه مخابرات بود.
در ایران در اوایل دهه ۶۰ ، فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری در مرکز تحقیقات منجر به تأسیس مجتمع تولید فیبر نوری در پونک تهران گردید و عملاً در سال ۱۳۷۳ تولید فیبرنوری با ظرفیت ۵۰٫۰۰۰ کیلومتر در سال در ایران آغاز شد. فعالیت استفاده از کابل‌های نوری در دیگر شهرهای بزرگ ایران شروع شد تا در آینده نزدیک از طریق یک شبکه ملی مخابرات نوری به هم متصل شوند. انتشار نور تحت تأثیر عواملی ذاتی و اکتسابی دچار تضعیف می‌شود. این عوامل عمدتاً ناشی از جذب ماورای بنفش ، جذب مادون قرمز، پراکندگی رابلی، خمش و فشارهای مکانیکی بر آنها هستند.

فیبرهای نوری نسل سوم:
طراحان فیبرهای نسل سوم، فیبرهایی را مد نظر داشتند که دارای حداقل تلفات و پاشندگی باشند. برای دستیابی به این نوع فیبرها محققین از حداقل تلفات در طول موج ۱٫۵۵ میکرون و از حداقل پاشندگی در طول موج ۱٫۳ میکرون بهره جستند و فیبری را طراحی کردند که دارای ساختار نسبتاً پیچیده‌تری بود.
معنی لغتی call تلفن و center مرکز در واقع call center به معنی مرکز تماس تلفنی می‌باشد که با به وجود آمدن SMS و اینترنت و e-mail و سازمان‌های بزرگ قادر به استفاده از contact center می‌باشند.
Contael به معنی تماس و center به معنی مرکز می‌باشد و در کل معنی centact center مرکز تماس که این مرکز علاوه بر تماس‌های تلفنی، اینترنت، SMS، e-mail و صندوق صوتی را نیز در بر دارد.
در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چون برنامه‌های مختلف دارای SMS و همچنین e-mail می‌باشند این سازمان برای پاسخ‌گویی به SMS و e-mail مجبور به استفاده از centact center می‌باشد که تلفن و SMS‌و e-mail را ساپورت کند.
تجهیزات مرکز تماس (centact center) در ۳ رک قرار گرفته‌اند.
تجهیزات استفاده شده در سیستم:
۱- سوئیچ سیسکو مدل catalyst 3750
۲- سوئیچ سیسکو مدل catalyst 2960
۳- دستگاه media gate way (MG) یا دروازه رسانه‌ای
۴- دستگاه سرور HP
سوئیچ ۳۷۵۰: فقط دارای ۱۲ تا پورت فیبر نوری (fiber optic) می‌باشد این swith، swith اصلی است.
۲۹۶۰ : دارای ۲۴ پورت RG45 یا پورت شبکه می‌باشد و همچنین دارای ۴ پورت Uplink (2 پورت RG45) است. اصلی‌ترین کاربرد swith ارائه سرویس شبکه به چندین کامپیوتر می‌باشد.
سرور: خدمات را به کل سازمان می‌دهد.
سرور می‌خواهد اطلاعات را به کل سازمان بدهد سرور باید اطلاعات را به سوئیچ ۳۷۵۰ بدهد ولی سرور دارای پورت‌های RG45 می‌ باشد و چون سوئیچ ۳۷۵۰ فقط دارای پورت‌های فیبر نوری می‌باشند در نتیجه ما باید اطلاعات سرور که به صورت RG45 را به پورت‌های فیبر نوری تبدیل کنیم که این کار را توسط swith2960 این کار انجام می‌شود یعنی پورت‌های RG45 از سرور به swith2960 وصل می‌شود و swith2960 پورت‌های RG45 را به فیبر نوری تبدیل و توسط port uplink به ۳۷۵۰ می‌دهد.
۳۷۵۰ دارای ۴ تا پورت uplink داریم که پورت های پایینی uplink فقط مخصوص RG45 می‌باشند و پورت‌های بالایی مربوط ب وصل کردن یک swith به swith دیگر که دارای اطلاعات فیبر نوری می‌باشد.
ماژول SRP: برای ۳۷۵۰ می‌باشد و کابل‌ حاوی فیبر نوری در آن جای می‌گیرد.
دستگا ه هایی که وظیفه تبدیل سیگنال الکتریکی به سیگنال نوری را انجام می دهند ، منابع نوری می نامند که به طور کلی به دو دستهLED (Light Emitting Diode)یا دیود های منتشر کننده نوروLD(Laser Diode )یا دیود های لیزری تقسیم می گردند .

۱-منبع نور LED

دیود LEDمورداستفاده در مخابرات نوری باید دارای خواص درخشش زیاد ،توان خروجی زیاد و بازدهی اتصال بالا به فیبر باشد. دیود ها از نظر نحوه خروج اشعه به دو دسته تقسیم می شوند :

۱-تابش از سطح (Surface Emitter)

۲-تابش از کنار (Edge Emitter)

دیود با تابش از سطح : یکی از انواع این دیود که نور از ناحیه کوچکی ، به طور عمودی نسبت به سطح پیوند خارج می شود نوع بروس (Burrus)و داوسون (Dowson)می باشد که از جنس AlGaAs با تغلیظ مختلف تهیه می گردد و به نام بروس معروف می باشد و در پهنای باند کم استفاده می گردد . اثر حرارتی در کار آن چندان موثر نبوده ولی به علت عبور اشعه از لایه های دیود دارای تضعیف زیاد می باشد و چون این منبع غیر همدوس می باشد به این علت انرژی کمتری داخل فیبر می گردد ،جهت توان کوپلینگ بیشتر در محل اتصال دیود با فیبر از عدسی مخصوصی استفاده می گردد این عدسی شعاع ها را هم جهت تر کرده یعنی همدوسی دیود را بیشتر می کند .

دیود تابش از کنار: این دیود با استفاده از AlGaAs با تغلیظ های مختلف ساخته شده است که نور به موازات سطح پیوند خارج می شود . دیواره منطقه فعال حالت انعکاس آینه مانند داشته و از اتلاف انرژی نورانی جلوگیری می کند و نور منعکس شده از سطح مقابل که اثر جذب وانعکاس کمتری دارد با همدوسی بیشتری خارج می شود .لذا عمل کوپلینگ با فیبر به راحتی صورت گرفته و جهت فیبر هایی با دریچه عددی کم قابل استفاده است حدودا این دیود ۵ برابر بیشتر از دیود تشعشع ازسطح ، بازدهی دارد .

۲- منبع نور لیزر (LD)
در ابتدا به طور مختصر در مورد تفاوت نور لیزر و نور معمو لی توضیح می دهیم ،فوتون های لامپ ﻧﺋون بوسیله تشعشع خود به خودی به وجود می آیندو فوتون های نور لیزر بوسیله تشعشع برانگیخته ایجاد می شود و این فرق اساسی لیزر ونور معمولی است . فوتون های نور معمولی هم فاز نیستند چون به طور دلخواه و خود به خودی با تاخیر زمانی از مدار بالاتر به مدار پایین تر می آ یند و در جهات مختلف انتشار می یابند ولی فوتون های نور لیزر ناشی از الکترون هایی است که از مدار مشخصی به مدار معینی روانه می شوند لذا انرژی فوتون ها یکسان و درنتیجه فرکانس آنها مشخص و در یک خط مشخص طیف نوری قرار دارند پس فوتون های نور لیزر هم فاز ویکرنگ هستند و این خصوصیت باعث می شود که نور دارای انرژی فوق العاده باشد .
لیزر ها در انواع مختلف ساخته شده اند ، مثل لیزر جامد ، لیزر گازی و… اما منابع مورد استفاده در مخابرات نوری از نوع لیزر جامد نیمه هادیها می باشد .
مشخصات لیزر به طور کلی عبارتند از :پهنای باند خوب،توان خروجی خوب،سرعت مدولاسیون زیاد ،خطی بودن ضعیف و حساس نسبت به درجه حرارت .
منطقه کار لیزر پس از نقطه آستانه است که عمل لیزینگ انجام میگیرد و به طور خطی کار می کند پس هر چه جریان آستانه کاهش یابد بهتر است .قدرت خروجی لیزر زیاد ودر حدود ۱ الی ۱۰ میلی وات است وبه علت همدوسی وباریک بودن طیف لیزر ، بخش عظیمی از توان خروجی از منبع وارد فیبر می شود و لذا پراکندگی کمتر و پهنای باندوسیع تر و ظرفیت بالاتر می رود .

دسته: آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.